Kolné je malebná vesnička, vzdálená přibližně 8 kilometrů od České Lípy. Leží na hranici chráněné krajinné oblasti České Stredohoří a Kokořínsko, s krásným výhledem do kraje. Obklopena loukami a lesmi, nabízí mnoho možností pěších nebo cykloturistických výletů po označených trasách. Obcí protéká nevelký Kolenský potok (též Kolné), na němž je největší vodopád Českolipska a tato nevelká lokalita asi 200 metrů jižně od obce je přírodní památkou Kaňon potoka Kolné. Potok se zde zařízl do pískovcového podloží, v němž vytvořil skalnatý kaňon. V horní části jedno z ramen potoka vytvořilo ve skále úzký zářez, hluboký 10–12 metrů, široký 2 metry. V kaňonu pak stéká v řadě kaskád v celkové výši 18 metrů. Nejvyšší vodopád je vysoký 4 metry.

Necelé tři kilometry od Kolné leží oblast rybníků, nazvaná podle obce Holany – Holanské rybníky.  Jsou soustavou mnoha vodních nádrží, z nichž některé vznikly v 16. století, v době, kdy v Čechách kvetlo rybnikářství. Rozkládají se v krajině pod vyvřelými kopci Ronov a Vlhošť.  Celková rozloha rybníků je přes 200 hektarů.

Výlet si můžete udělat do městečka Úštěk, s malými gotickými měšťanskými domy, prohlášený památkovou rezervací. Proto byl Úštěk nejednou využit jako kulisa k filmům. Zajímavostí je židovská synagoga se stálou expozici o židovském školství, jak asi vypadalo kolem poloviny 19. století. V okolí města je krásná krajina s několika rezervacemi a rybníkem Chmelař.

Směrem na východ leží město Česká Lípa. Ačkoliv jeho historické centrum není nijak zvlášť velké, kostelů a památek zde najdete vskutku požehnaně. Naučná trasa Výlet za českolipskými kostely“ měří zhruba 2,5 kilometru a je nenáročná.

Vlastivědné muzeum a galerie s rozsáhlými historickými i přírodovědnými expozicemi jsou umístěny do prostor bývalého augustiniánského kláštera. Byl vybudován na přelomu 17. a 18. století na popud Albrechta z Valdštejna. V rozích ambitu se nacházejí čtyři kaple. Ve dvoře stojí barokní loreta z roku 1698. V areálu kláštera se nachází bazilika Všech svatých. V jižním křídle klášterní budovy nalezneme i tzv. Svaté schody, v západním křídle byla vybudována v roku 1761 rokoková kaple Nejsvětější Trojice. Součástí muzea je také unikátní klášterní zahrada, původně ve stylu francouzské renesance, plná květin, okrasných keřů a bylinné zahrádky. Nalézt zde možno i mnoho soch, starobylý smírčí kříže a amfiteátr, v němž jsou pořádány četné koncerty a kulturní akce.

Koupání najdete v nedalekém zrekonstruovaném sportovním areálu Aquapark Česká Lípa. Nabízí množství atrakcí – plavecký bazén, tobogan, skluzavky, masážní lůžka, masážní bazén, whirpool, dětský bazén, dětské brouzdaliště, divokou řeku, parní místnosti a bufet s příjemným posezením.  V areálu je také wellness centrum s moderní posilovnou a osobním trenérem, soláriem, programem spinning, bosu a jiné.

Pokud rádi relaxujete, zajděte do Amandari Spa v České Lípě. Nabízí nejen klasické ale také exotické masáže, kosmetiku, pedikuru, parní box; od jednotlivých procedur až po speciální několikahodinové balíčky, s použitím 100% přírodních produktů.

Dalším místem, kde aktivně strávit volný čas, je česko-lipská Pískovna se spoustou vodních atrakcí: půjčovnou paddleboardů, vodními vleky, vodním světem, minigolfem, plážovým volejbalem, pískovou pláži a barem s terasou a grilem. Pokud sjíždíte řeku Ploučnici, vystoupíte z lodě přímo v areálu a také zde pohodlně naložíte lodě po ukončení plavby.

Další tipy na výlety:

  • Skvělé tipy na výlety do blízka i daleka naleznete na portálu místopisy.cz
  • Výletní trasa na kopec a zříceninu hradu Ronov.  Siluetu kopce Ronov vidíte před sebou z naší chalupy. Jde o nenáročnou trasu, s výchozími body v obci Stvolínky, nebo Kravaře.
  • Výletní trasa k přírodní památce Husa, kopec Vlhošť, v krásné přírodě, vhodná i pro rodinu s  dětmi. Na trase je výborná restaurace Pod Habsteinem.-)
  • V okolí České Lípy vás potěší krásná, 17km dlouhá asfaltová inline/cyklo stezka VarhanySpojuje města Česká Lípa a Kamenický Šenov, v jehož blízkosti se nachází známý turistický cíl –  Panská skála. Směrově i výškově stezka kopíruje profil zrušené železniční tratě. Parkování nejlépe uprostřed doposud vybudované stezky v obci Manušice.  Koukněte na fotky a nechte se nalákat na nenáročný výlet-)
  • Výletní trasa k nejznámejšímu geologickému útvaru u nás – Panské skále  označované také jako Varhany (čedičový útvar se specifickou sloupcovitou stavbou, která připomíná sestavu varhanních píšťal).
  • Ve městě Kamenický Šenov se nachází muzeum skla, které ukazuje tradici výroby rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti.
  • Další tipy na cyklistické výlety na Kokořínsku najdete na webu baiketraily.
  • Doksy – „Máchač“ (Máchovo jezero)
  • krásný zámek Ploskovice s nauční stezkou zámeckým parkem, s prohlídkou interiérů, vhodné pro rodiny s dětmi (cca 25 km z Kolné)

 

 

« 2 z 2 »